Redukcja tworzyw sztucznych w masowej produkcji, w tym opraw oświetleniowych, które obecnie są takim produktem, staje się naglącym wyzwaniem naszych czasów. Zwłaszcza tam, gdzie plastik pełni swoją funkcję użytkową tylko przez stosunkowo krótki czas jego żywotności, a następnie generuje problemy związane z funkcjonalnością opraw oświetleniowych i oczywiście ich późniejszą utylizacją. Inwestycja w oświetlenie, które w obecnych czasach ma pracować 25 – 30 lat, które szanuje wytworzone zasoby i pozwala na ponowne i łatwe przetworzenie użytych materiałów to duży krok w stronę zrównoważonego rozwoju.
Producenci, którzy traktują ekologię priorytetowo, a nie wyłącznie wizerunkowo, to tacy, którzy angażują się w badania wpływu danego produktu na środowisko i wdrażają innowacje już na etapie jego projektowania i testów. Największe znaczenie ma wykorzystanie w procesie produkcyjnym takich surowców, które nadają się do przetworzenia. Oprawy oświetleniowe AEC Illuminazione oznaczone są ikoną „Plastic Free”, ponieważ są w aż 96% wykonane z materiałów nadających się do recyklingu. Tworzywa sztuczne użyte w tych konstrukcjach ograniczono jedynie do niezbędnego wyposażenia elektrycznego, wymaganego normami izolacji elektrycznej dla takiego urządzenia.
Istotny wpływ na oddziaływanie środowiska ma także wydajność danego systemu oświetlenia. Jeśli jest ona wysoka, pomaga realnie zminimalizować zużycie energii elektrycznej, zmniejszyć emisję CO2 oraz ograniczyć zanieczyszczenie światłem. Kluczowa tutaj jest także jakość samego produktu. Oprawa oświetleniowa z optyką wykonaną z plastiku jest bardziej podatna na starzenie się, na mikro uszkodzenia soczewek wynikające z wysokiej temperatury oraz żółknięcie tworzywa odpowiedzialnego przecież za kształtowanie bryły fotometrycznej. Efektem tego jest postępująca w czasie degradacja układu optycznego tak wyposażonej oprawy oraz, co niedopuszczalne, niekontrolowana zmiana koloru emisji i kształtu bryły fotometrycznej. Oprawy lub raczej układy optyczne w tak wyposażonych oprawach oświetleniowych muszą być częściej wymieniane, co podnosi koszt instalacji, a te zużyte stają się uciążliwym problemem dla środowiska. Warto przy okazji wspomnieć o innych kosztach, które generują tego typu oprawy. Częstsze serwisowanie, magazynowanie opraw oraz ich utylizacja potrafi być sporym obciążeniem dla budżetów urzędów, gmin czy przedsiębiorstw.
Jako konsumenci lub też inwestorzy nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że nasze wybory zakupowe mają duży wpływ na to, w jakim świecie żyjemy. Wspierając innowacyjne technologie i promując świadomość ekologiczną w obszarze oświetlenia, możemy przyczynić się do ochrony środowiska i stworzenia lepszych warunków życia dla przyszłych pokoleń. W obecnych czasach nie jest istotne, gdzie produkuje się i używa plastik, Azja, Europa, czy Afryka, ważne jest, że jest produkowany i na stałe wchodzi w nasz ekosystem, zmieniając nasze życie, a z pewnością życie przyszłych pokoleń w piekło niekontrolowanych zjawisk klimatycznych.